Orthorexia nervosa, a túlzásba vitt egészség

Túlzásba lehet-e vinni az egészséges táplálkozást? Sokan elsőre azt gondolhatnánk, hogy milyen fura felvetés ez, de valójában mégsem az. Ha az egészséges táplálkozás szorongással párosul, akkor lehet, hogy orthorexia nervosáról beszélünk. A szakértők régóta foglalkoznak vele, bár a DSM-5-be (Amerikai Pszichiátriai Egyesület klasszifikációs rendszere, melyben a pszichiátriai zavarokat mutatja be) még nem került be. Így betegségként még nem tudunk rá hivatkozni, de az evészavarok kategóriájában már ott van, mint tünetegyüttes.

Az orthorexia nervosát Steve Bratmann említette előszőr, 1997-ben. Lényege, hogy a beteg késztetést érez arra, hogy csak egészséges ételeket ehet. Minden mást ennek megfelelően pedig elutasít. Maga a szó eredete görög, az ortho (helyes), rexia (vágy) kombinációjából jött létre. A legtöbb orthorexia nervosa (továbbiakban ON), egy ártatlan diétából indul el, mely a későbbiekben kényszeres magatartássá változhat.

A betegség kialakulásának különböző szakaszai vannak. Kezdődhet egy gyors diétával, ahol szigorúan le vannak írva a szabályok, amit be kell tartani. Ezeket a személy megpróbálja követni, majd ezek beépülnek, és ha sikerül, akkor a folyamat megerősödik.

Bratman több szakaszra osztotta fel az ON kialakulását.

  • Első szakaszban a tervezést tartotta a kulcsnak. Itt az aznapi, vagy a következő napokra tervezi meg az ételeit. Mit fog enni, és mit, hogyan fog főzni. Első olvasásra ez még normális, cseppet sem patológiás.
  • A második szakaszban az összetevők lesznek a főszerepben. Itt elkezdi nézegetni a személy, hogy mit kellene kihagyni, vagy hozzáadni az addigi általa fogyasztott alapanyagokhoz. (Kérdéses és problémás, hogy ki mondja meg, mi az egészséges).
  • A harmadik szakaszban az elkészítés módja, annak környezete kerül középpontba. Itt már az is fontos, hogy milyen anyagokból készült edényekben készült, mivel érintkezett az étel.
  • Az utolsó szakaszban pedig érzelmeket is párosít az ételekhez, így az (szerinte egészséges) étellel való kötődés még szorosabbá válik.

Néha számunkra egészen bagatell formát is felvehet az orthorexia, hiszen vannak olyan betegek, akiknek az sem igazán mindegy, hogy a zöldséget milyen formában vágták fel, vagy hogy milyen edényben tálalták az ételt.

Fontos kritériumok még az orthorexiával kapcsolatban, hogy a betegnek az életében a “helyes táplálkozás” központi szerepet kapjon. Emiatt naponta több órát is képesek az étel elkészítésével, vagy a hozzá fűződő gondolatokkal is eltölteni. Ehhez, illetve a saját étkezési formáikhoz mereven ragaszkodnak, és ha esetleg nem úgy sikerül a diéta, vagy olyan helyen esznek, ahol számukra nem megfelelően készítik az ételt, úgy az önbecsülésük nagymértékben változik. A merev ragaszkodáshoz egyfajta felsőbbrendűség is csatlakozik, tehát azok, akik nem osztják az ő véleményét, azokat alsóbbrendűnek titulálhatja a személy.

Ennek megfelelően az egézséges táplálkozást is túlzásba lehet vinni, kényszeressé válhat, aminek neve is van. Ez az orthorexia nervosa.

Traumatizáló önkéntesség. Lehetséges?

A pandémia több, mint egy éve során, folyamatosan várták, várják az önkénteseket a különböző szervezetek. Számos feladatra toboroznak, akár a védőfelszerelések, eszközök terjesztésére, vagy idősek, rászorulók támogatására. Emellett az egészségügy is várja a jelentkezőket, jellemzően egyetemisták személyében. Helyzetükben nélkülözhetetlen a rugalmasság, szívósság, alkalmazkodóképesség, de a legfontosabb az elhivatottság. Olyan helyzetekben találhatják magukat, amelyekben addig egyáltalán nem volt részük, így a megküzdési mechanizmusok kifejezetten „életbevágóak”.

Az önkétességnek számos előnye van, mert olyan tapasztalatokat tudnak szerezni a fiatal résztvevők, melyeket az egyetemen, az elméleti oktatás során nem tudnának elsajátítani. A tapasztalat mellett szakmai kapcsolatrendszerüket is tudják bővíteni, mely segíthet a szakmai előmenetelükben. A felelősség is kisebb, így a debilizáló stressz sem jelenthet problémát. Az idősebb korosztály számára is kifizetődő lehet az önkéntesség, hiszen ezáltal a társadalom aktív résztvevőjének érezhetik  magukat.

Mi történik akkor, ha egy megterhelő eseménnyel találkozik a segítő? Lehet-e nehézsége, hátránya az önkéntességnek?

A segítők különböző problémákba ütközhetnek, a kellemetlenségektől egészen a komoly stresszhelyzetekig. Az önkéntesek munkájuk után semmilyen pénzbeli járandóságot nem kapnak, így számukra a pozitív visszacsatolás a legfontosabb. Ez lehet egy mosoly, egy köszönöm, egy ajánlás. Ez jöhet mind a rászoruló, mind a fogadó szervezet munkatársai részéről. Ha ezek elmaradnak, és az önkéntes úgy érzi, hogy nem becsülik meg  a munkáját, az hosszabb távon a motiváció csökkenéséhez, esetleg kilépéshez vezethet. Könnyen megteheti, mivel nem a megélhetése függ tőle, és a szerződést bármikor felmondhatja…

Előfordulhat az is, hogy a munkáját a rászorulók elutasítják, vagy akár ellenségesen viszonyulnak hozzá. Ennek hátterében a rászoruló által érzett szégyen is lehet, ugyanis nem könnyű  feldolgoznia azt, hogy nehéz helyzetbe került. A jelenlegi bizonytalanságot nehéz lehet elviselni mindannyiunk számára, a különösen érintettek számára meg főleg. Esetleges kulturális különbségek is vezethetnek problémákhoz az önkéntes és a segítséget fogadó személy között.

Probléma lehet a fogadó szervezet szervezeti felépítése, a munkatársak elkötelezettsége, befogadókészsége. Új helyzetet alakíthat ki esetünkben, ha olyan területre kerülnek önkéntesek, ahol eddig még nem volt kialakítva ennek a kultúrája. Hogyan osszák ki a feladatokat, a felelősség mennyire terheli őket? Érdekes lehet az is, hogy a segítők milyen időtartamra érkeznek? Ha rövidebb időre, akkor előfordulhat, hogy a személyzet nem fektet be nagy energiát az önkéntes megismerésére. Lényeges, hogy az önkéntest teljes értékű csapattagnak tekintsék, és kritikus helyzetekben is mérlegeljék a véleményét, amely mind elősegíti az önkéntes megbecsülését, beépülését a csapatba.

Esszenciális megismerni a volontőr elvárásait is. Az irreális elvárások miatt a jelentkező hamar csalódni fog a munkában. Megeshet, hogy valaki úgy jelentkezett, hogy betegeket szeretne ellátni és érezni, hogy fontos szerepet tölt be az egészségügyben, ennek ellenére előfordulhat, hogy a portán igazítja útba a betegeket. A nagy elvárások miatt csalódhat a munkában. Nehézséget szülhet, ha túl sok munkát osztanak ki a segítőre, amivel nem tud megküzdeni – de az is, ha túl keveset.

A felsoroltak eddig inkább csak nehézségek voltak, de mi van akkor, ha valamilyen katasztrófa során vetik be az önkénteseket?

Előfordulhat, hogy egy természeti katasztrófa, vagy esetünkben a koronavírus a toborzás kiindulópontja. Az itt átélt stressz lényegesebben megterhelőbb, mint a fent felsorolt problémák, akár rövid távon szorongáshoz vezethet. Erre jutott Dyregrov is 1996-ban, amikor egy norvég buszbalesetnél segédkező önkéntesek mentális állapotát hasonlította össze a szakképzett dolgozókéval. Ezek alapján az önkéntesek sokkal rosszabb eredményeket értek el egy PTSD-kérdőíven, mint a professzionális dolgozók. Elmondásuk szerint nehezebben dolgozták fel a történteket, illetve kevésbé érezték magukat felkészültnek a katasztrófára.

Érheti trauma a segítőket?

Fokozottan figyelnünk kell az egészségügyben dolgozó önkéntesekre, ugyanis munkájuk során fokozott stresszhatásoknak vannak kitéve. A tetőtől talpig védőruhába beöltözött, kimerült személyzet, vagy a lélegeztetőgépre szoruló betegek mind-mind komoly rizikófaktorok lehetnek jelenünkben. Ezen helyzetek feldolgozásában komoly szerepet kap a reziliencia, amely  a nagyfokú alkalmazkodóképességet, a külső nehézségekkel való megküzdést jelenti. A rezilienciával rendelkező személy képes megküzdeni az őt ért stresszhatásokkal és csökkenti a mentális sérülékenységet. Masten 2001-ben személyiségjegyként értelmezte, mely kapcsolatban van az empátiával, optimizmussal, belső kontrollal és az én-hatékony viselkedéssel. Rutter 2007-ben ellenben sokkal inkább egy dinamikus, folyamatos interakciót feltételez a környezettel, melyben a személy sikeresen tud alkalmazkodni a nehézségekhez.

Nagy hangsúlyt kell, kellene fektetni az önkéntesek mentális állapotának előzetes, időközi és utólagos felmérésére, melynek segítségével elejét lehetne venni egy későbbi stressz-zavar kialakulásának.

(A cikk eredetileg 2020. május 16-án jelent meg a Mindennapi Pszichológia weboldalán.)

Irodalom:

  1. https://www.apa.org/topics/trauma/
  2. http://real.mtak.hu/88778/1/A%20pszichol%C3%B3giai%20reziliencia%2C%20mint%20integr%C3%A1lt%20alkalmazkod%C3%B3%20rendszer.pdf
  3. https://mindsetpszichologia.hu/2019/01/28/reziliencia-es-megkuzdes/
  4. https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/s11266-005-7724-0.pdf
  5. https://link.springer.com/article/10.1186/s12909-016-0618-0
  6. https://journals.lww.com/jonmd/FullText/2010/08000/The_Mental_Health_Impact_of_Volunteering_in_a.1.aspx
  7. https://www.theguardian.com/world/2020/may/03/nhs-coronavirus-crisis-volunteers-frustrated-at-lack-of-tasks
  8. https://mipszi.hu/cikk/200516-traumatizalo-onkentesseg-lehetseges